Trudne zachowania
praktyczny warsztat dla nauczycieli i specjalistów
Ten warsztat to efekt mojej kilkuletniej pracy w obszarze trudnych zachowań. Wreszcie jestem gotowa, żeby podzielić się wiedzą z nauczycielami, którzy przecież są na pierwszym froncie trudnych zachowań prezentowanych przez dzieci!
Wiem, że to w środowisku szkolnym przed dziećmi stawiane są wyzwania, które mogą powodować trudne emocje i nieadekwatne zachowania. Tych wyzwań nie da się uniknąć. Ale da się pomóc dzieciom w radzeniu sobie z nimi.
Dzielę się swoją wiedzą, dzięki której nauczyciele będą wiedzieć w jaki sposób zachowywać się, gdy dziecko prezentuje trudne zachowania i jak pomóc mu je zmienić.
Jeśli dziecko
- nie respektuje zasad
- nie panuje nad niektórymi zachowaniami
- pod wpływem emocji robi rzeczy, które ranią innych
- na odmowę reaguje agresją
- wymusza na Tobie dostęp do rzeczy lub aktywności
- nie potrafi kontrolować emocji
- w nieadekwatny sposób zabiega o uwagę dorosłych i rówieśników
- przeszkadza na lekcjach
- reaguje nieadekwatnie do sytuacji pod wpływem lęku
Ale w Waszym Zespole skończyły się już pomysły, jak sobie z tym radzić, ten warsztat wyposaży Was, Drodzy Nauczyciele, w narzędzia rozwiązania tych sytuacji.
Podczas tego jednodniowego spotkania zdobędziecie:
- wiedzę z zakresu zmiany trudnych zachowań dziecka
- umiejętność refleksyjnego i zdystansowanego patrzenia na zachowania dziecka
- narzędzie do analizowania zachowania dziecka i wprowadzania zmiany
Doświadczenia w pracy z trudnymi zachowaniami skierowały mnie na tor myślenia o pomocy dzieciom w sposób bardziej skierowany na oddawanie odpowiedzialności rodzicom i opiekunom, a także nauczycielom, którzy towarzyszą dziecku przez znaczną część dnia. Chcę pomóc im w znalezieniu narzędzi radzenia sobie z trudnościami, które dtykają ich podczas lekcji i przerw. Wiem jakie to uczucie, gdy traci się poczucie bezpieczeństwa, bo "nie da się zapanować" nad niektórymi dziećmi.
Organizuje się wiele szkoleń dla specjalistów, dotyczących tego jak w gabinecie pracować z dziećmi, ale wciąż za mało jest myśli o tym, że to środowisko ma największy potencjał kształtowania zachowań pożądanych. A to przecież to nauczyciele są najczęściej świadkami i odbiorcami trudnych zachowań dzieci!
Chciałabym odejść od konceptu polegającego na oddaniu dziecka pod opiekę terapeutów i oczekiwania zmiany, a bardziej zwrócić się w stronę współpracy z dorosłymi w codziennym środowisku wychowującym dziecko. Chciałabym podzielić się narzędziami, które mam jako pedagożka i trenerka, ponieważ wiem, że w środowisku szkolnym mogą one być jeszcze bardziej efektywne niż w gabinecie.
W celu dopasowania oferty do Waszych potrzeb, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Ania Krawczyk-Ziółkowska
az.pracowniapedagogiczna@gmail.com
tel. 512563219